Mikrospínače patří mezi základní pomůcky nejen ve výrobních podnicích. Jak zjistíte v článku, bez něj bychom si dnes nedokázali představit život.
Historie mikrospínače
Mikrospínače patří mezi základní vybavení každého podniku. A to už pěknou řádku let. Možná byste to do něj neřekli, ale v určité formě se na trhu pohybuje už od roku 1937. V témže roce totiž vzniká společnost Micro Switch. Její náplní byla výroba bezpečnostních prvků a dalších elektronických potřeb. V průběhu času se jejich zakladatelům a zaměstnancům povedlo vypracovat v jednu z největších firem v Americe.
Dlouhou dobu tato firma platila za jedničku na trhu. Na pulty obchodů posílala jeden bezpečnostní spínač za druhým. A jak rostla, zvyšovala se i její prestiž. A to až natolik, že jejich hlavní výrobek získal název právě po této firmě. Tento název natolik zobecněl, že se používá do dnešních dní. V anglicky mluvících zemí tedy tento bezpečnostní prvek najdete pouze pod označením micro switch.
Kde se mikrospínač používá?
Mikrospínače se dodnes používají jako základní bezpečnostní prvek v nejednom podniku. Jejich výhodou je především působení relativně malé síly. K sepnutí pak dochází v přesně stanovené poloze. Tímto způsobem se odlišuje od ostatních spínačů a dokáže tak poskytnout vlastnosti, které konkurenční výrobky nenabízí. Spotřebitelé i odborníci si mikrospínač chválí především kvůli velice rychlému sepnutí, které není závislé na působení akumulátoru.
Mikrospínače mají široké spektrum využití. Jak jsme už řekli, vhodné jsou především ve výrobních podnicích, kde slouží jako detektory. Dokáží tak detekovat výrobek na pásu a mohou také zjistit, jestli daný výrobek dosáhl požadovaného bodu. S mikrospínačem se potkáte i v běžném životě. Často se využívá například v ledničce, kde se stará o rozsvícení světla při otevření dveří. Jeho životnost je navíc velmi vysoká. Dokáže odkroutit i několik milionů cyklů, aniž by se poškodil. Není tedy divu, že na trhu zaujímá tak neotřesitelnou pozici.