O endometrióze se toho pořád moc neví, a přitom trápí každou desátou ženu na světě. Má na svědomí dlouhotrvající bolesti v pánvi a kromě nich může i za celou řadu dalších zdravotních komplikací. Nemoc jako taková je nevyléčitelná, ale dá se s ní úspěšně bojovat.
Od bolestí k depresím a neplodnosti
Podstatou endometriózy jsou zánětlivá ložiska na různých místech v pánvi (močový měchýř, střeva, pánevní stěna, vaječníky…), která způsobují ostré bolesti v podbřišku. Ty se projevují nejčastěji v období menstruace, ale i mimo něj, při sexuálním aktu nebo při vyprazdňování na WC.
Skryté nebezpečí nemoci pak spočívá v tom, že ložiska do krve uvolňují škodlivé látky narušující správný chod metabolismu nebo imunitního systému. Mnoho postižených žen trpí psychickými problémy a zejména u mladších ročníků může mít endometrióza fatální následky v podobě úplné ztráty schopnosti otěhotnět.
Endometriózu může léčit pouze specialista
Jak a proč přesně onemocnění vzniká, to lékaři zatím nevědí. Jisté je, že útočí celý život od začátku menstruačního cyklu až do jeho konce. Spouštěčem endometriózy jsou podle nejnovějších poznatků vrozené genetické dispozice podpořené zatím neurčenými okolními vlivy.
Vzhledem k tomu, že ložiska nemoci bývají v oblasti pánve dobře ukrytá, nedokáže je odhalit gynekolog při běžné prohlídce. Při dlouhodobých bolestech je proto nutné vyhledat specializovaného lékaře, který díky moderním ultrazvukovým přístrojům prozkoumá celou pánev a případné srůsty najde.
Pokud specialista endometriózu diagnostikuje, navrhne individuální léčebný plán přizpůsobený pacientce na míru podle jejího věku, životního stylu i jiných okolností. Základem léčby je pak podávání hormonálních přípravků, které utlumí bolestivé příznaky i rozvoj nemoci a umožní postižené ženě žít dál bez omezení.