Patříte mezi kávové nadšence a rádi o tomto lahodném nápoji zjišťujete nové informace, učíte se různé postupy přípravy kávy a poznáváte bohaté příslušenství? Pak jste na správném místě! V našem článku se dozvíte, že drahý kávovar rozhodně není nezbytný přístroj ve vaší domácnosti a vynikající kávu si snadno připravíte i jinak, připomenete si rozdíl mezi chuťově výrazným espressem a jemnou filtrovanou kávou nebo zjistíte, co všechno potřebujete k přípravě druhého jmenovaného nápoje. V neposlední řadě vám představíme druhy mlýnků na kávu, jejich správné použití a oblíbené funkce a prozradíme vám, proč byste nikdy neměli kupovat tzv. komoditní zrnkovou kávu, ale dát vždy přednost té kvalitní výběrové, ze slunných plantáží s bezkonkurenčním aroma a chutí.
Drahý kávovar není nutností
Pokud trváte na lahodném espressu s plnou chutí a dokonalým aroma, nevyhnete se pořízení některého z dražších kávovarů. Přípravu espressa pak zvládnete buď pouhým stisknutím jednoho tlačítka nebo si můžete vytvořit příjemný rituál během práce s pákovým kávovarem. Tyto přístroje však mají nejen vyšší pořizovací náklady, ale i výrazně větší rozměry, oproti ostatním přístrojům pro přípravu kávy. Proto před pořízením zvažte, jaký druh kávy máte nejradši a kterou kávu budete připravovat nejčastěji a podle toho následně vybírejte ideální přístroj do vaší kuchyně.
Je libo espresso nebo filtrovanou kávu?
Další oblíbeným nápojem milovníků kofeinu je filtrovaná káva. Pojďme si na úvod připomenout hlavní rozdíly espressa a filtrované kávy.
Espresso je relativně rychle připravený nápoj s plnou chutí, velmi výrazným aroma a hustší strukturou o malém množství. Pyšní se rychlým nástupem kofeinu, díky čemuž je oblíbeným životabudičem nejen pro unavené zaměstnance. Pro svůj vznik espresso potřebuje pouze kávovar s dostatečným tlakem vody a precizním mlýnkem kávových zrn. Mimochodem – víte, jak vznikl název této vynikající kávy, co musí pravé espresso splňovat, k jakým chybám často dochází během přípravy kávy nebo kde si vychutnáte to nejlepší espresso? Vše se dozvíte v článku 5 věcí, které musíte vědět o espressu.
Šálek filtrované kávy má oproti espressu větší objem a veškeré její chutě jsou rozprostřeny v celém lahodném nápoji, kde se v průběhu konzumace dále mění. Díky pomalé extrakci během přípravy filtrované kávy si můžete jemné chutě užívat až do poslední kapky. Každá tato kapka obsahuje mnohem více kofeinu, než samotné espresso a jeho nástup je výrazně pomalejší. Obecně se nedoporučuje pít filtrovanou kávu s mlékem nebo smetanou, které by narušily čistou a jasnou chuť tohoto nápoje.
Příprava filtrované kávy
Ještě před pořízením french pressu si vyjasněte pár základních kritérií, jako je například počet lidí, pro které kávu chcete připravovat, kolik do přístroje chcete investovat, jak dlouho chcete, aby vám sloužil nebo zda se s vámi vydá na dovolenou. Pak můžete vybrat ideální velikost i správný typ french pressu. French press pracuje na jednoduchém principu louhování a následné filtraci mleté kávy. Výsledná chuť nápoje se díky tomu dokonale rozvine. Další možností, jak připravit filtrovanou kávu je moka konvička. V ní dochází ke spaření kávy pomocí vroucí vody, během kterého však může dojít k ovlivnění chuti výsledné kávy, ke kterému při použití french pressu nedojde.
Kvalitní mlýnek
Pro přípravu dokonalé kávy s nejlahodnější chutí a aroma vám ve výbavě nesmí chybět správný mlýnek na kávu. Přístroj pro mletí kávových zrn lze vybírat mezi ručními nebo elektrickými mlýnky, vždy podle toho, zda chcete umlet větší nebo menší množství zrn. U obou typů snadno nastavíte požadovanou hrubost mletí a můžete tak využít mnoho dalších přístrojů pro přípravu kávy. Bez ohledu na typ mlýnku se zaměřte především na ten s keramickými mlecími kameny. Keramika oproti ocelovým nožům vydrží déle, nikdy se neztupí ani nezrezne. Vybírat můžete také mezi nejrůznějšími tvary mlýnků s ohledem na pohodlný úchop ve vašich rukách. Nespornou výhodou elektrických mlýnků je jejich funkce pro automatické odvažování namleté kávy.
Čerstvá kávová zrna
Se správným mlýnkem na kávu souvisí i kvalitní zrnková káva. Zkušení baristé doporučují vyhnout se tzv. komoditní kávě a pořídit si kávu výběrovou. Výběrová káva se pěstuje na plantážích, kde se při sběru dbá na správnou péči o keře kávovníku i na kvalitu samotných zrn. Zralé kávové třešně se sbírají výhradně ručně. Kávová zrna nezapomínejte mlet vždy až bezprostředně před přípravou kávy. Zajistíte si tím lahodnou a čerstvou chuť lahodného nápoje.