Jak šetřit vodou

 

Voda pokrývá 70 procent na Zemi, ale jen 3% jsou vhodná pro lidskou spotřebu. Naštěstí existují způsoby, jak ušetřit vodu.  Čtyřčlenná rodina spotřebuje 450 litrů vody za den, což je 164 tisíc litrů za rok.

Šetřit vodou v kohoutku  

Zavřít kohoutek při čištění zubů, holení, mytí rukou, nádobí a tak dále. Taktéž je možné sbírat studenou vodu, která teče z kohoutku a použit ji  zalévání rostlin nebo WC. Zkontrolujte vodní systém – netěsnosti se prodraží stejně jako unikající WC, kde projede i téměř dva krychlové metry vody za den!

Šetřit vodou v koupelně

Nainstalujte sprchové hlavice a kohoutky s nízkým průtokem nebo sprejů do mixéru. Tato zařízení jsou velmi efektivní. Obvykle se dají jednoduše našroubovat na své místo (možná budete potřebovat klíč), a tak udržíte dobrý tlak vody, snížíte dvojnásobně spotřebu. Rychlejší a levnější je se osprchovat. Ve vaně, budete potřebovat až 100 litrů vody! Ve sprše se obvykle používá méně než třetina. Nepoužívejte vodu z koupelny, příkladně z pračky nebo myčky nádobí pro zahradnické účely.

Jak šetřit vodou při zahradničení

Pečovat o trávník s efektivním využíváním vody. Je dobré zalít pouze ty oblasti, které to vyžadují s pomocí trysky pro hadici. I vy můžete sbírat dešťovou vodu a používat ji pro zalévání rostlin, trávníku nebo zahrady. Kořeny trávy nerostou tak hluboko, jak z kořenů od rostlin, proto je dostačující řídké zalévání. Jedním ze způsobů, hluboké zalévání s minimálním množstvím odpadních vod – nalijte ji pomalu přes kapkové závlahy nebo mikro-dávkovače. Nejjednodušší forma – kapající hadice. Mezi další možnosti – odkapávací pásek nebo hadice s vestavěným kapátkem. Tyto systémy neztrácejí vodu v důsledku odpařování, jak je v nadzemním zavlažování běžné, listí zůstává suché, takže rostliny onemocní méně.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *