Když dojde na výběr osvětlení do bytu, nastane problém. Samozřejmostí je řídit se podle designu svítidla a celkového vzhledu interiéru. Obecně však platí, že jeden model v pokoji prostě nestačí. Právě proto existují lampičky, stropní či závěsné produkty.
Jak už to tak bývá, člověk se řídí napoprvé očima. Zaujme ho tvar, velikost a barva osvětlení. Jenže všichni nemají schopnost představit si vybraný kousek v interiéru. Model nemusí do pokoje pasovat. Nakonec může být moc malý, velký či tvarově nepřijatelný.
Na co si dát pozor?
Klasická či moderní svítidla vybírejte podle toho, kam je plánujete umístit. Rozdílné požadavky mají kuchyňská anebo chodbová osvětlení. Jedno však všechny modely spojuje. Měly by dostatečně zářit, protože kvůli tomu jsou to svítidla. Například v kuchyni je nutný velký přísun světla. Jak jinak bychom uvařili lahodné chody? V obýváku nesmí chybět centrální stropní světlo v elegantním designu, ale rovněž lampičky nabízející spíše tlumené záření. Venkovní produkty musí splňovat náročné bezpečnostní požadavky, což platí také pro koupelnové osvětlení. V obou případech je povinná voděodolnost, schopnost čelit korozi, při venkovním použití pak dešti, větru a krupobití.
LED svítidla jsou trendy
V posledních letech se lidé zajímají o LED svítidla a osvětlení, protože jsou nejen cenově výhodná, navíc praktická. Na první pohled sice neuchvátí, ale pyšní se extrémně nízkou spotřebou energie, nezahřívají se jako standardní tepelné zdroje a svítí ihned po zapnutí. K dalším pozitivům patří odolnost, vyšší světelný tok a dlouhá životnost.
Rozhodují rozměry i vzhled
Většina lidí narazí hned při velikosti svítidla. Když pořizujete stojací lampu, mnohdy se spálíte u její výšky a délky přívodního kabelu. Závěsné modely jsou sice překrásné, ale při namontování zjistíte, že se do interiéru jednoduše nehodí. Ať už kupujete jakýkoliv druh osvětlení, zpozorněte u jeho funkcí (dálkové ovládání), odolnosti proti prachu, vodě či rozbití, materiálu, designu, délky přívodního kabelu i způsobu montáže.