Microgreens – mini bylinky plné života

Přemýšlíte-li nad tím, jak do organismu dostat dostatečnou dávku vitamínů a minerálů, určitě vás v prvé řadě napadne ovoce a zelenina. Další variantou jsou potravinové doplňky stravy. Pokud ovšem nemáte vlastní zahrádku a umělým vitamínům příliš neholdujete, nabízí se vám ještě třetí možnost. Tou jsou sazeničky bylinek neboli microgreens.

Propadněte klíčení semínek

Ačkoliv jsou microgreens mini bylinky, ukrývají doslova vitamínovou bombu. Tato neskutečná intenzita zdraví prospěšných látek se nedá srovnat s množstvím v běžně vyrostlé dospělé bylince. Říká se, že obsah živin, jimiž jsou vitamíny, minerály a antioxidanty, je v microgreens až 40násobný. Díky tomu jsou tyto mikrobylinky zařazeny mezi superpotraviny, jichž není třeba konzumovat takové množství, jako je tomu u ovoce a zeleniny. Přitom si k jejich pěstování vystačíte s málem. Tím jsou miska na klíčení a semena klíčků.

Minizahrádka v kuchyni

Jak pěstovat? Semena ke klíčení pořídíte v internetovém obchodě semena.cz. Jste-li začátečníky, vsaďte na startovací set, jenž obsahuje 4 druhy bylinek a misku na klíčení. Semínka se zalévají každý den 150 ml vody. Ke svému správnému růstu potřebují dostatek světla a vzduchu. Po 8-14 dnech dorostou požadované výšky 2,5-10 cm. Nacházejí se v ideální fázi, kdy obsahují maximum zdraví prospěšných látek. Sklidíte je tak, že je ustřihnete těsně na povrchem misky. Tím se liší oproti klíčícím semenům, které se pěstují ve vodě. Ta se totiž konzumují celá.

Jak zařadit do jídelníčku?

Microgreens jsou díky své svěží barvě a textuře oblíbenou kulinářskou potravinou. Každému pokrmu dodají výjimečnou chuť. Konzumují se přímo, přidané do salátu či obložené na pečivu. Skvěle se hodí k tvarohové či kvasnicové pomazánce, do míchaných vajíček a omelety. Šťavnatou vitamínovou bombu si jednoduše připravíte ve formě smoothie.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *