Vyrobte si magnetický držák nářadí za pár minut

Hromadí se vám v zásuvkách drobné nářadí a náčiní na zahradu? Přicvakněte je na stěnu. Bude tak hezky po ruce a například dláta nebo jiné ostré nástroje se už o sebe nebudou tupit v šuplíku. Stačí vám k tomu jen pár věcí. Podívejte se, jak na to.

Základem magnetického držáku nářadí jsou silné neodymové magnety v ocelovém pouzdře. Neodymy udrží i větší kousky nářadí – podle toho, které magnety zvolíte. Ocelové pouzdro magnety ochrání před poškozením, navíc ještě zesiluje magnetickou sílu.

Ideální jsou magnetické úchyty s kónickým otvorem pro šroub se zápustnou hlavou. Dají se přišroubovat pomocí vrutu k desce z dřevěné spárovky, anebo rovnou do hmoždinky na zdi. Použít můžete třeba magnetický kruh KRP-25 s magnetickou silou 19 kg. Na těžší nářadí se lépe hodí větší a silnější kruhové magnety v ocelovém pouzdře.

Místo kruhů s otvorem se dají využít také magnetické úchyty se závitovým čepem, například typ HS-20-M6. Úchyt je složený ze silného neodymového magnetu s magnetickou silou 16 kg, o průměru 20 mm. Magnet je chráněn ocelovým pouzdrem se závitovým čepem.

Stačí, když si na nosnou konstrukci, například na ocelový profil, navrtáte potřebný počet otvorů, do nich vsunete závity magnetů a z druhé strany zašroubujete matkou. Použít se dá už i předvrtaný profil, který seženete v hobbymarketu nebo železářství.

Na co se dá magnetický držák použít, kromě nářadí?

Postup výroby je uveden pro výrobu držáku nářadí. Ale místo nářadí k němu můžete přicvaknout cokoliv jiného, co je vyrobené z feromagnetických kovů. Mezi ty nepatří hliník nebo drahé kovy. Magnety udrží předměty obsahující ocel, železo.

K magnetickému držáku se dá také přicvaknout:

  • kuchařské náčiní, metly, obracečky,
  • plechové krabičky na čaj, dózy, kořenky,
  • nabíjecí USB kabely, šňůry,
  • LED osvětlení, světelné pásky,
  • svazky klíčů.

Tip: Podívejte se také na návod, jak si vyrobit magnetický držák na nože.

Magnetické úchyty využijete doma v kuchyni, dílně, garáži, ale i v kanceláři, výrobně. Místo použití pro magnetické držáky vám magnety poslouží také k připevnění sítí proti hmyzu do oken, na magnetické zavírání dveří, jako nábytkové magnety.

Jak k magnetu přicvaknout i nemagnetický předmět?

Když k dřevěnému předmětu či jinému nemagnetickému materiálu přišroubujete nebo přilepíte ocelovou základnu, ocelový kotouč, bude pak na magnetu držet také.

Ať vám magnetická síla dobře slouží.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *