Jak vybrat ventilátor do bytu?

Před nákupem ventilátoru se musíte rozhodnout, jaký typ ventilátoru potřebujete a kam ho umístíte. Existuje několik druhů. My vám poradíme, který se hodí do vašeho bytu.

Pokud si přejete ventilátor zabudovat do zdi, tak se budete rozhodovat nad radiálním a axiálním ventilátorem. Každý se hodí do jinak velkých místností a jinak funguje. Dále ještě existují ventilátory, které nepotřebují, žádnou instalaci.

Radiální ventilátor

Základem radiálních ventilátorů je oběžné kolo, okolo kterého je sada lopatek. Při pohybu oběžného kola se z otvoru ve ventilační skříni přesouvá “špinavý” vzduch kolmo k ose hřídele. K instalaci jsou nutné delší vzduchovody (např. panelové domy).

Radiální ventilátory se instalují do větších místností jako jsou sklady, restaurace nebo menší průmyslové haly.

Axiální ventilátor

Lopatky axiálního ventilátoru nasávající vzduch se točí okolo své osy. Velké plus je, že zvládají vytvořit vysoký průtok vzduchu i pod nízkým tlakem.

Nejčastěji můžeme vidět tyto ventilátory v bytech, komerčních prostorech a domech. Malé axiální ventilátory jsou ideální na wc, do koupelen, šaten nebo chodby. Instalují se na zeď nebo do stropu.

Teplovzdušné ventilátory

Pokud je vám v místnosti chladno a vy ji chcete rychle vyhřát, najde u vás uplatnění teplovzdušný ventilátor. Po zapojení do zásuvky začne rychle danou místnost vyhřívat. Hodí se do koupelny, garáže, karavanu nebo do stanu, ve kterém bývá ráno zima

Ventilátor ke krbu

Krbový ventilátor roznáší teplo z ohně po baráku/bytu skrz strop. Je to vysoce ekonomický způsob, jak zahřát celý byt. Dodaný termostat pomáhá regulovat automatické spínání a vypínání – pro vás to znamená méně starostí. Hodit se mohou i filtry a regulátor otáček.

Teplovzdušný ventilátor na zeď

Ventilátor pověšený na zeď nikde nepřekáží a navíc je to bezpečnější varianta – eliminujete tím riziko poškození, polití nebo nakopnutí. Hodit se vám bude třeba ve sklepě, garáži nebo na půdě.

Stropní ventilátor

Pořízení klimatizace nepatří mezi nejlevnější záležitosti. Pokud si přejete ušetřit zvolte stropní ventilátor. Hodí se do restaurací, obchodů, hal a samozřejmě bytů a baráků. Stropní ventilátor rozhání vzduch postupně a rovnoměrně. To je na rozdíl od klimatizace opravdu příjemné. Klimatizace bohužel vzduch fouká, což mnoho lidí odnáší nachlazením. 

V zimě ventilátor zapněte na zpětný chod, a můžete se těšit z toho, že se teplo držené u stropu snese dolů a celou místnost zahřeje. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *