Záclony i závěsy do interiéru patří!

Závěsy oknům vyloženě padnou. Obzvláště těm velkoformátovým vybaveným žaluziemi. Je ovšem třeba vědět jaké zvolit!

Záclony a závěsy na okna v interiéru plní hned několik funkcí. První z nich je estetická a dekorativní. Závěsy, obzvláště pokud k nim zvolíte bytový textil v podobném odstínu nebo ještě lépe se stejným vzorem, se mohou stát středobodem místnosti. Výhodou také je, že díky jejich finanční nenáročnosti je možné je snadno obměňovat, ať již podle sezony nebo nálady.

Zatemňovací blackouty

Další funkcí závěsů je jejich schopnost dokonale zatemnit místnost, což ocení především lidé, které v letních měsících časně zrána budí první sluneční paprsky a v noci jim nedá spát intenzívní osvětlení z pouličních lamp. Řeč je v tomto případě o silně zatemňovacích závěsech neboli blackoutech.

Závěsy a termoregulace

Správně zvolené závěsy ale v interiéru plní i termoregulační funkci. V zimě v místnosti drží teplo, které by jinak unikalo nedostatečně těsnícími okny, a v létě předcházejí přehřívání místnosti. K tomu dobře tlumí hluk a v neposlední řadě na oknech velmi dobře vypadají. Jde-li vám spíše o stínění či zabránění kolemjdoucím, aby nahlíželi do vaší domácnosti, zvolte spíše záclony. Popřípadě obojí.

Vsaďte na kvalitní materiály

Na bytových textiliích se nevyplácí šetřit. Jak záclony, tak i závěsy volte z kvalitních materiálů. Takové po vyprání hned pověsíte, aniž byste je museli žehlit. Doporučujeme vám také pořídit již hotové záclony, které vás zase ušetří jejich šití.

Dekorační satén a taft

Neprůhledné závěsy se nejčastěji vyrábějí z polyesteru, polypropylenu, bavlny a lnu. Punc luxusu místnosti dají závěsy s vysokým leskem z dekoračního saténu či taftu. Velké oblibě se těší i poloprůhledné závěsy, často vzorované do pruhů či kostek.

Organza nebo voál?

Co se záclon týče, ty se zase nejčastěji vyrábějí z bavlny, hedvábí a saténu. Ale také žakáru a mušelínu. Přírodně vypadají batistové záclony, romantickou atmosféru zase navodí záclony crashované s pomačkaným vzhledem. Cenově dostupné a zároveň kvalitní jsou hotové voálové záclony. Jejich dražší alternativou jsou pak záclony z organzy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *