Jaký typ zavlažovačů a čerpadla zvolit pro automatický závlahový systém?

O tom, že automatické zavlažování šetří čas i peníze není potřeba dlouze spekulovat. Jak ale vybrat správný typ zavlažovače a čerpadla pro váš zavlažovací systém?

Vybíráme zavlažovač

Zavlažovač je přístroj pro automatické zavlažování zahrady. Při jeho výběru je potřeba vzít v úvahu především velikost a tvar zavlažované plochy. Existuje několik typů zavlažovačů, přičemž nejčastěji se můžete setkat se zavlažovači kruhovými a obdélníkovými. Jak již název napovídá, kruhové zavlažovače rozprašují vodu do kruhu. V případě multifunkčních typů lze jejich dosah regulovat. Můžete si vybrat zavlažovač se základnou nebo se zásuvným zavlažovačem. Obdélníkové zavlažovače pak pokrývají plochu obdélníkového tvaru. Průtok a průměr trysky mohou být různé. Existují také verze s různým počtem trysek, které lze nastavit nezávisle na sobě.

Výběr čerpadla

Další věcí, kterou je třeba zvážit, je typ čerpadla. Pokud máte malou plochu k zavlažování, postačí vám jednoduché elektrické čerpadlo. Pokud je pozemek velký nebo chcete zavlažování co nejvíce automatizovat, budete potřebovat výkonnější čerpadlo poháněné motorem. Ještě předtím než se pro čerpadlo vypravíte nebo než ho objednáte v eshopu specializovaném na závlahy zahrad, si rozmyslete, odkud vlastně budete vodu čerpat. S tím souvisí i otázka, jaký tlak vody budete potřebovat. Tlak vody se běžně udává v barech. Pro zalévání hadicí potřebujete tlak cca 3 až 4 bary. Pokud chcete postavit automatický zavlažovací systém, budete potřebovat čerpadlo, které dokáže dodávat vodu pod tlakem 6 barů.

Čerpat vodu můžete i ze sudu

Pokud chcete zalévat hadicí, může vám stačit samonasávací čerpadlo, které umístíte do studny. Pro automatický zavlažovací systém ale spusťte do studny raději čerpadlo ponorné. Existují i speciální čerpadla pro čerpání vody ze sudu nebo z povrchové retenční nádrže s dešťovou vodou. Ta vám umožní využít dešťovou vodu a zalévat opravdu ekologicky. Ještě lepším řešením je umístnění retenční nádrže na dešťovou vodu pod zem. To sice vyžaduje výkop, jehož cena se ale brzy vrátí v úspoře ceny za vodu. Nehledě na to, že v horkých letních dnech nemusí být ani zavlažování z vodovodního řadu v některých menších obcích možné. Nádrž na dešťovku vám tak na mnoha místech vytrhne trn z paty.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *