Interiérová, nebo venkovní sauna?

Saunování je zdravé. Posiluje imunitu, srdce i plíce. Prospívá pleti i kloubům. A především se v sauně skvěle relaxuje. Vypíná a zapomíná na strasti všedního dne. Dobrou zprávou je, že si tento požitek můžete dopřát i v domácím prostředí.
Zájem o domácí sauny se zvyšuje. A není se čemu divit. Budete-li mít saunu doma, nebudete muset za ní nikam jezdit. Ne zrovna příjemné bývají především zpáteční cesty ze saunování. Po několika propocených hodinách málokdo touží cestovat tramvají a autobusem. Doma je zkrátka doma. A jaké existují možnosti?

Vybíráme saunu

Co se domácích saun týče, možné jsou interiérové i venkovní sauny. Přímo doma můžete mít finskou saunu, nebo infrasaunu. Odpověď na otázku, jakou zvolit, bude záležet jednak na vašich prostorových možnostech, tak i teplotě, jaké ve své sauně budete chtít docílit.

Finskou, nebo infrasaunu?

Hlavní rozdíl mezi finskou a infrasaunou spočívá ve zdroji tepla. V infrasauně se jedná o přímé působení infračerveného záření z infratopidla a ve finské sauně je to vzduch z rozehřátých kamen. Rozdíl je také v působení tepla na tělo. Zatímco zářiče infrasauny míří přímo na tělo a prohřívají jej, ve finské sauně kamna ohřívají vzduch a ten následně tělo.

Sauna pro kardiaky

Další rozdíl je v teplotě, kterou je možné ve zmíněných saunách dosáhnout. V infrasauně to bývá teplota okolo šedesáti stupňů, ve finské sauně může být až o padesát stupňů tepleji. Z tohoto důvodu je infrasauna vhodná i pro osoby, kterým vysoké teploty nedělají dobře, tedy kardiaky a osoby s vysokým krevním tlakem.

Princip saunování

Rozdíl je také v samotném saunování. Zatímco ve finské sauně byste třikrát za sebou měli strávit zhruba půl hodiny, poté se ochladit a odpočinout si, v infrasauně se prohřejete jenom jednou, ale déle. Vhodná je půl hodina až hodina.

Sauna do malého prostoru – infrasauna

Dalším parametrem při výběru sauny budou i prostory, jimiž disponujete. Zápasíte-li s místem, pořiďte si infrasaunu. Model pro jednu osobu svépomocí postavíte v obýváku, ložnici i předsíni. Máte zahradu? Pokud ano, zvažte investici do zahradní sauny. Roubená venkovní sauna ze severského smrku nebo borovice vypadá jako zahradní domek. Tak už víte, jakou zvolíte?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *