Müller Thurgau. Víno, které umí překvapit

Seznamte se s jednou z nejvíce rozšířených odrůd bílého vína. AS ohledem na svou nenáročnost se stala oblíbenou mezi vinaři; avšak právě její odolnost a snaha dosáhnout co nejvyšších výnosů stála za tím, že se jedná sice o známou, ale částečně podceňovanou odrůdu. Müller Thurgau se velmi často řadí do kolonky „dá se to pít, nezklame, ale…“. A přitom i víno z této odrůdy může přinést mnohá překvapení. A za dobrou cenu.

Müller Thurgau. Relativně mladá odrůda, která však dobyla svět

Pokud máte rádi bílé víno, na název Müller Thurgau narazíte vcelku snadno. Jak by také ne. Podle německých statistik je v této zemi vysazena na téměř 14 procentech plochy vinic, což ji řadí mezi nejhojněji pěstované odrůdy. Společně s Ryzlinkem rýnským. Velmi oblíbená je také v Rakousku a Švýcarsku. I v České republice zaujímá téměř 10 procent výměry všech vinic. Pro svoji nenáročnost ji však najdete i na Novém Zélandu nebo USA. Prostě všude, kde je nutné nasadit révu, která vydrží i studenější zimy.

Jméno mnohé napoví. Proč se tato odrůda jmenuje právě tak, jak se jmenuje?

 • Za svůj název může poděkovat profesoru Hermannu Müllerovi, který ji roku 1882 vyšlechtil. Thurgau pak odkazuje na švýcarský kanton Thurgau, odkud enolog pocházel.
 • Zajímavostí zůstává, že po dlouhou dobu sepředpokládalo, že se jedná o křížence Ryzlinku rýnského a Sylvánského zeleného. I to je důvod, proč se lze také setkat s jejím dalším názvem Riesling-Silvaner.
 • Až později, a to jen díky genové analýze, se zjistilo, že vznikla křížením Ryzlinku rýnského s Madlenkou královskou.

Víno, kterému mnozí vinaři zkazili pověst

To, proč se stala tato odrůda velmi oblíbenou, je zřejmé. Jedná se o velmi nenáročnou révu, která zvládá i mrazivé počasí. Její citlivost na živiny v půdě je vykoupena velkou výnosností. Právě tato vlastnost však vedla k tomu, že mnozí vinaři v minulosti často upřednostňovali kvantitu nad kvalitou. Díky tomu se mnohý milovník vína mohl setkat s plytkými víny bez chuti až dokonce nahořklými. Nyní se však trend obrací. Setkáte-li se s vínem této odrůdy, které bude mít nevalnou chuť, vězte, že jde o problém na straně vinaře. A zkuste jiného producenta. Změna se vám vyplatí.

Dobrý vinař totiž dokáže z této odrůdy vyrobit víno, jehož chuť bude překvapivě svěží a chuťovým buňkám veskrze příjemná. Dejte mu šanci. Vhodně zvolené vinařství určitě pomůže s výběrem.

Co očekávat?

 • Jedná se o odrůdu, ze které se produkují hlavně vína mladá – nejlépe chutná do dvou až třech let staří
 • Díky tomu, že dozrává velmi brzy, patří mezi jednu z hlavních odrůd svatomartinských vín.
 • Příjemně osloví jemnou muškátovou chutí a ovocnou vůní.
 • Zaujme vás jeho svěžest a nízká acidita.
 • Chcete-li víno za rozumnou cenu v dobrých parametrech, zkuste pozdní sběr.
 • Víno je určené k přímé konzumaci, téměř nikdy se nepoužívá k archivaci.

Výtečný společník pro běžné dny

Pokud hledáte víno, se kterým si chcete vychutnat svůj oběd na zahrádce restaurace či doma, může být Müller Thurgau velmi dobrou volbou. Pokud zvolíte to kvalitní, překvapí vás menším množství alkoholu a vyváženým obsahem kyselin.. Můžete jej nabídnout přispolečenských setkáních, ale i jen tak. Jedná se prostě o víno, které vám bude dělat dobrou, nenáročnou společnost.

S čím chutná nejlépe?

 • Chuť lze popsat jako svěží, která je harmonická s lehce kořeněným nádechem. Tato kombinace vám zaručí, že u jednoho doušku rozhodně nezůstanete.
 • Menší obsah alkoholu přímo vybízí k tomu, aby bylo doplňkem obědového menu.
 • Nejlépe se hodí k jednodušším lehčím pokrmům bez výrazného koření, nejlépe z ryb nebo drůbežího masa.
 • Skvělé také bude v kombinaci se zeleninovými polévkami.
 • Pokud máte rádi k vínu sýr, jeho chuť se skvěle doplní s měkkými bílými, brynzou nebo plísňovými jako je Brie nebo Camembert.

Chcete-li příjemné víno na běžné dny, může se stát Müller Thurgau vaším oblíbeným.

Co osobně volíte, když si chcete jen tak odpočinout při skleničce lahodného vína?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *