Aby i váš dům měl své plíce

Kdo z nás by nechtěl žít v energeticky úsporném domě a vybudovat si v něm svůj domov snů. Přestože ještě donedávna to byla představa hodná milionářů, kteří stavěli novostavby na „zelené louce“, dnes již „nazelenalé“ bydlení tak nedostupné obyčejným smrtelníkům není. 

V energeticky úsporný ráj totiž můžete proměnit doslova každou nemovitost. Stačí si pořídit rekuperační jednotky. Decentrální jednotky jsou zárukou, že bude docházet k efektivní výměně vzduchu, bez zbytečných tepelných ztrát. Větrací jednotky jsou instalovány do obvodové zdi budovy, aniž by byly potřeba komplikované potrubní rozvody. Jednotky jsou řízeny regulátorem, oproti centrálním větracím systémům mají daleko nižší provozní náklady, jednoduchou údržbu a mají velice tichý chod. 

Řešení pro všechny domy

Decentrální systémy jsou vhodné pro různé typy budov. Větrací jednotky jsou určené pro rodinné domy, kanceláře, administrativní budovy i chaty a chalupy. Obecně vzato, jedna větrací jednotka zvládne vyvětrat 20 m2 (50 m3) obytné plochy. 

Instalace větracího systému je velice jednoduchá, a proto ji může provést jakákoliv stavební firma, či zručnější kutil ve spolupráci s kvalifikovaným elektrikářem, které je zapojí do elektrického okruhu. Do každé místnosti se umístí jedna, popřípadě více větracích jednotek, složených z regeneračního keramického tělesa a reverzních ventilátorů, v závislosti na rozloze. Tyto jednotky odvádějí znečištěný vzduch ven z budovy a po uplynutí časového intervalu opět přivádějí čerstvý vzduch dovnitř. 

Dotační bonus

Při provozu zařízení nevznikají tepelné mosty, není přítomen průvan a v letních měsících zařízení díky keramickému výměníku ochlazuje přiváděný teplý vzduch. Ve večerních hodinách se doporučuje větrací systém přepnout do režimu trvalého větrání, kdy se nasává chladnější noční vzduch do ložnice a dětských pokojů a nahřátý vzduch odvádí z obýváku či kuchyně.  

Na decentrální systém lze čerpat finance i z dotačních programů, například Nová zelená úsporám. Dotace pro vaše lepší bydlení zajistí, že váš dům bude mít „čisté plíce“.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *