Naše společná cesta při hledání bytu v Praze: koupě nebo pronájem?

Mezi mými čtenáři se určitě najdou mnozí, kteří už zažili hledání nového bydlení – spousta z vás možná právě hledá. Ve svém příspěvku bych se ráda zaměřila na své zkušenosti se sháněním bytu v Praze. Jak lehké, nebo těžké je dnes najít bydlení? A hlavně – je lepší platit nájem, nebo investovat do vlastního?

Je těžké sehnat bydlení v Praze? A je lepší kupovat, nebo platit každý měsíc nájem? Chci se s vámi podělit o své zkušenosti.

Při rozhodování určitě záleží na více faktorech, na vašich možnostech a požadavcích. Více o výhodách a nevýhodách jednotlivých možností najdete tady. Já bych se s vámi chtěla podělit o vlastní příběh. Jak teď vlastně bydlím a proč jsem se tak rozhodla? A jaké jsou mé první zkušenosti s novým bytem? Čtěte dál.

Na čem vlastně jsme?

Ať už bydlíte v Praze nebo ne, asi se vám ta zpráva nevyhnula. Koupit byt je stále těžší, lidé na něj jednoduše nemají peníze. A co hůř, vývoj nemá být příznivější a ceny prý mají ještě narůstat. Když jsme se s přítelem rozhodli pro společné bydlení, přirozeně jsme se s tímto problémem setkali. Toto životní rozhodnutí se tak stalo důvodem, proč jsem se o celou věc začala podrobně zajímat.

Ceny bytů neustále stoupají. Stavební úřady odmítají povolovat nové projekty a bytů je na trhu málo. Naše příjmy nám na ně přestávají stačit.

Jak tato situace vznikla? Bytů v nabídkách developerů ubývá. Příčinou je hlavně nečinnost stavebních úřadů a jednotlivých městských částí, které nepovolují výstavbu nových projektů. Bytů tak z nabídky na trhu nového bydlení přirozeně ubývá. Nedostatek bytů jednoduše zvedá jejich cenu, takže se z nich stává exkluzivní zboží, které si už střední třída pomalu nemůže dovolit. Nárůst cen se týká i starších bytů. O současném stavu trhu s nemovitostmi se více dozvíte tady.

Tak jsme se rozhodli…

Vzhledem k tomu, že nás oba limitovala hlavně finanční stránka celé záležitosti, naše rozhodování mezi koupí či pronájmem bylo jednoduché. Vlastní byt si prozatím dovolit nemůžeme. Přesto věřím, že nájemní bydlení má řadu výhod a nemusí představovat tu „horší“ možnost.

Koupit si vlastní byt je nad naše finanční možnosti. Mít byt pouze pronajatý je ale pro nás jako pro mladé lidi stejně výhodnější. Pokud nám byt přestane vyhovovat, můžeme jednoduše odejít.

Především jsme mladí a je možné, že se v budoucnu budeme stěhovat. Myslím, že pokud víte, že se v následujících několika letech nechcete natrvalo usadit, je nájem bytu určitě tou lepší variantou. Navíc, pokud by se stalo, že například přijdete o příjem, můžete celkem bez problémů přejít do menšího a levnějšího bytu. Tohle rozhodně považuji za klady pronajatého bytu.

… a udělali jsme dobře

Po několika měsících se nám skutečně podařilo sehnat naše vysněné bydlení. Na portálu Eurobydlení jsme si vyhlédli příjemný byt 2+1 s dobrou dopravní dostupností a přijatelnou výší nájmu. Když jsem se dozvěděla, že si nás majitel vybral, měla jsem doopravdy radost, byl to úžasný den, na který asi nikdy nezapomenu. První týdny jsme strávili postupným zařizováním našeho prvního společného bydlení.

Podařilo se nám sehnat vysněné bydlení. Jako nájemníci navíc nemusíme přispívat do fondu oprav a případné rekonstrukce bytu zařizuje a platí majitel.

Náš byt je sice už ve starším, ale dobře zachovaném a udržovaném domě. Jako nájemníky nás samozřejmě velmi potěšilo, že nemusíme přispívat do fondu, z kterého se hradí údržba a náklady na potřebné rekonstrukce. To má na starosti majitel bytu, který je navíc při jednání vstřícný a ochotný. Může se stát, že v našem bytě bude potřeba něco opravit. I tohle musí zařídit a zaplatit majitel bytu. O tom, co přesně musí majitel zaplatit, si můžete více přečíst zde.

Hledali jste si bydlení přes realitní kancelář, nebo jste jednali přímo s majitelem bytu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *