Chystáte se doma vybudovat terasu? Zvládnete to i svépomocí, pokud jste aspoň maličko manuálně zruční. Čeká vás ale spousta rozhodování, která byste měli provést ještě před tím, než se do stavby pustíte.
Prvním rozhodnutím, jejž musíte učinit, je výběr vhodného místa pro terasu, respektive světové strany. Teresa na jihu zajistí teplo po celý den, na severu ji ocení milovníci chladnějšího počasí. Na východě svítí slunce dopoledne, na západě zase odpoledne. Vyberte si, co máte radši a co umožňují vaše prostorové dispozice.
I výběr materiálu má vliv na teplo na terase
Dalším prvkem ke zvážení je materiál terasy. Z čeho vyrobit terasu? K tradičním možnostem patří dřevo, zámková dlažba, betonové dlaždice nebo WPC. Jestliže si postavíte terasu na západě, kam hodně svítí, určitě se vyhněte WPC. WPC terasy akumulují teplo, dlažba je rozpálená a nemohli byste po ní chodit. Na západní terasy je lepší volbou dřevo.
Klasické dlažbě se raději vyhněte. Snadno se pod ni dostane voda, ta v zimě zamrzne a dlažba se pak odlupuje. Nehledě na to, že za deště je dlažba kluzká. Raději ji nahraďte zámkovou dlažbou nebo betonovými dlaždicemi.
Velké oblibě se každopádně těší dřevěné terasy.
Proč jsou tak oblíbené dřevěné terasy?
Dá se po nich chodit naboso, i když na ně svítí přímé sluneční záření. Díky tomu si na ní mohou celé léto hrát děti. Kromě toho dřevěná terasa neklouže, ani v zimě.
Přírodní materiál působí vždycky dobře, dřevo je jakousi sázkou na jistotu. Můžete si vybrat evropské či exotické dřeviny, které jsou dražší a musí se opravdu pečlivě namontovat. Z toho důvodu se u nás často používají spíš evropské dřeviny, jako jsou sibiřský modřín, evropský modřín nebo borovice. Když použijete vhodné distanční podložky a vruty, taková dřevěná terasa vydrží klidně 15 let. Dřevo díky tomu může dýchat, voda odtéká.