Cítíte, že dozrál čas na vlastní bydlení? Pronájem bytu Praha je vzrušující životní krok pro každého mladého člověka. Jak se orientovat, jak omezit rizika a jak nezpůsobit problém sobě, nebo druhé straně? Poradíme!
Na začátku musíme zajistit finance.
Pořídit si vlastní bydlení a odstěhovat se od rodiny je snem mnoha mladých lidí. Přes všechna pozitiva, které sebou tato změna přináší, nás může zaskočit mnoho překážek. Připravme se na ně dopředu. Hlavně na tu největší: na možnost chybějících finančních prostředků. Peníze totiž budou v tomto případě zásadní.
Prvním a nejdůležitějším bodem celého plánu by proto mělo být zajištění práce Ta nám do budoucna umožní zaplatit vše potřebné. V případě pronájmu bytu v Praze není těch věcí málo. Ještě před stěhováním musíme počítat s počátečními náklady, mezi které patří:
- Platba prvního nájmu.
- Kauce pro majitele bytu ve výši jednoho nájmu.
- Provize realitní kanceláři.
Když tyto položky sečteme, půjde o tři měsíční platby. Musíme je složit dopředu, ještě před stěhováním. Při průměrném nájmu v Praze okolo 15.000 korun měsíčně se tak dostaneme na 45.000 korun. Nejlepší je našetřit si celou částku předem, ještě když můžeme bydlet u rodičů. Ti po nás totiž většinou nájem nechtějí. Spíše jen malý příspěvek na provoz..

Jakmile máme příjem i rezervu, můžeme se pustit do výběru pronájmu.
V Praze je nemovitostí opravdu mnoho a proto nebude problém najít v nabídkách odpovídající byt. Vytipujeme si několik z nich a domluvme se na jejich prohlídce. Není to nikterak složité. Osobní výběr je pak nejlepší cestou, jak zjistit co bude pro nás to nejlepší. Při výběru nezapomeňte zvážit podstatné věci, jako:
- Jak daleko se nachází bydlení od mojí práce a ostatních důležitých zařízení, například od obchodů či ordinace lékaře?
- Bude mi stačit můj dosavadní příjem, abych pokryl veškeré náklady na bydlení, energie a poplatky spojené s bydlením . Kolik mi zbyde mi na jídlo a ostatní potřeby?
- Chci si pronajmout byt jen pro sebe nebo uvažuji o spolubydlícím? Pokud ano, vím jistě, že bude spolehlivý a že bude moci hradit svoji část nákladů na bydlení?
Jakmile jsme přesvědčeni, že vybraný byt je ten pravý, můžeme se posunout do finální etapy pronájmu. Tou je uzavření nájemní smlouvy a stěhování. V této fázi je také nutné zařídit přepis energií a často zajistit i připojení na internet.
Na co si dát pozor při podpisu první nájemní smlouvy?
Na mladého člověka číhá samozřejmě mnoho nástrah. Vyvarujme se jich. První velmi důležitou událostí je podpis nájemní smlouvy. Důkladně si je prostudujme. Mohou obsahovat podezřelé podmínky a nevýhodné povinnosti.
Především bychom měli zjistit, zda se neupisujeme k hrazení jakýchkoliv zbytečných plateb. Mohou to být například doplatky energií za předešlé nájemníky či přehnaně velké penále za pozdní platbu nájmu a při odstoupení od smlouvy. To jsou věci, které by měly být jasné a v pořádku. První bydlení by tak mělo vyjít hned napoprvé bez problému. Jakmile si poradíme s nezbytnou administrativou můžeme se pustit do vytouženého stěhování. Začíná nová fáze života!
A jak vidíte první stěhování vy? Je to náročné, nebo si s tím většina mladých lidí lehce poradí? Napište nám komentář!